Bankovnictví a pojišťovnictví jako etalon stability?

Obor bankovnictví podvědomě spojujeme se stabilitou, v současnosti se ale bude muset vyrovnat s řadou výzev. Jak jsou na tom zaměstnanci v tomto oboru? A platí stále, že mzdy jsou zde vyšší než průměrné?

Začátek roku předznamenal, že segment bankovnictví může být letos poměrně turbulentní. Vyrojila se totiž řada oznámení bankovních domů, které ohlašovaly personální zeštíhlení. Snižováním nákladů se banky připravují na zpomalování ekonomiky a nástup nových technologií. Tento trend se projevuje po celém světě, ale nejvýraznější je v Evropě, kde banky redukují počty zaměstnanců až o desítku procent.

Mzdy vloni výrazně vzrostly

Bankovnictví přitom vloni patřilo mezi obory, kde nejvýrazněji vzrostly mzdy. „Průměrná mzda na konci roku 2019 byla vyšší než 42 000 Kč, medián 40 000 Kč. Rozptyl mezd je v tomto segmentu samozřejmě výrazný – zatímco klientský pracovník má průměrnou celkovou mzdu jen lehce nad 28 000 Kč, u manažerů a specialistů je nad 65 000 Kč. Z pohledu regionů je průměrná celková mzda kromě Prahy (přes 45 500 Kč) nejvyšší ve Středočeském kraji (přes 43 600 Kč). Zbytek republiky je poměrně vyrovnaný, průměr se pohybuje od 33 100 Kč v Moravskoslezském po 36 700 Kč v Jihomoravském kraji,“ uvádí konkrétní data Michal Novák za Platy.cz.

Velká nabídka benefitů

Bankovnictví a pojišťovnictví je také segment, kde zaměstnavatelé nešetří na benefitech. Nejrozšířenější jsou stále stravenky, které má 70 % zaměstnanců. Většina zaměstnanců v bankovnictví a pojišťovnictví má také nárok na sick days nebo volno na zotavenou (63 %), dovolenou navíc má 48 % a flexibilní pracovní dobu 36 % z nich. U jmenovaných benefitů se jedná o nejvyšší zastoupení ze všech oborů kromě IT.

Některé společnosti poskytují svým zaměstnancům také benefity spojené s narozením potomka. „Od 1. ledna 2020 jsme začali maminkám hradit prvních 14 týdnů mateřské dovolené do plné výše mzdy. A také otcovskou dovolenou (6 pracovních dní) nově hradíme do výše plné mzdy,“ říká Kateřina Krist, HR manažerka BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

I když se propouští, volná místa jsou

Počet nabídek na Profesia.cz vloni vzrostl o 17 % oproti roku 2018, kdy stoupl o 15 %. Počet reakcí uchazečů stejně jako v jiných oborech spíše klesal, i když u některých pozic, jako likvidátor škod, referent správy smluv nebo pojištění, se oproti loňsku navýšil. „Nejvíce vypsaných pozic jsme na Profesia.cz zaznamenali v Praze, kde na ně ale také reagovalo druhé největší množství zájemců (4,4 reakce na pozici. Nejvyšší zájem o inzerovaná místa byl v kraji Moravskoslezském (8,8),“ uzavírá Michal Novák.